Bontia

Práce s programem Bontia Studio

Zvětšit

Po spuštění programu si pomocí průvodce můžeme zvolit parametry fotoknihy. Na výběr máme z několika různých desek: Pevné desky, Měkké desky a Exclusive. Dále zvolíme velikost fotoknihy a její orientaci. Průvodce nám také nabízí zvolit šablonu fotoknihy. Šablon není příliš, ale na rozdíl od konkurenčních výrobců fotoknih jsou šablony propracovanější a atraktivnější včetně motivu na deskách a listech knihy. Šablony se stahují a instalují z webu a lze je dodatečně upravovat a přizpůsobovat je podle sebe. Nechybí ani automatické číslování stránek, jehož velikost a barvu písma bohužel nelze změnit. Jako poslední krok zvolíme fotografie, které budeme do fotoknihy vkládat. V programu nechybí ani důležitá funkce krok zpět, která lze ovládat klávesovou zkratkou Ctrl+Z.

Program od firmy Bontia (dříve známá jako HeySmile) nese název Bontia Studio (verze 4.6). Je k dispozici pouze pro operační systém Windows XP/Vista/7/8 32/64bit. Fotoknihy od této společnosti nabízí i internetový obchodní dům Kasa.

Vkládání fotografií

Zvětšit

Z testovaných obrazových formátů (JPG, PNG, GIF, BMP a TIFF) podporuje program Bontia Studio všechny formáty včetně PNG formátu s alfa kanálem (průsvitnost obrázku). Pokud použijeme fotografii s příliš nízkým rozlišením, program nás upozorní velkým žlutým, případně červeným trojúhelníkem. Při pokusu o vložení fotografie na pozadí přes celou dvoustranu se program spokojil až s fotografií s 16MPx. S fotografií na celé pozadí desek byl ale problém ještě větší, protože i 16MPx bylo málo. Všechny jich vložené fotografie jsou označeny, takže se nám nemůže stát, že vložíme jednu fotografii víckrát.

Velkou slabinou programu je absence funkcí pro úpravu fotografií, např. změna kontrastu, redukce červených očí apod. Kdykoliv během práce s programem lze změnit počet stran fotoknihy, nikoliv ale libovolně.

Na vytvořenou fotoknihu se můžeme podívat v náhledu a udělat si tam lepší představu o tom, jak bude hotová fotokniha vypadat. Zajímavostí programu je možnost sdílet fotoknihu na sociálních sítích Facebook či Twitter nebo ji dokonce publikovat na svých stránkách nebo blogu. Nejprve je ale nutné zaslat knihu na web firmy Bontia.

O ukládání rozdělané práce se za nás postará program Bontia Studio, knihu ale nelze uložit do formátu PDF.

Výhody

- Program má velmi jednoduché a intuitivní ovládání
- Vytvořenou fotoknihu lze publikovat na sociálních sítích nebo na svých stránkách
- Propracované a neokoukané šablony fotoknih

Nevýhody

- Absence funkcí pro úpravu fotografií
- Chybí vlastní rámečky u fotografií, kliparty
- Fotoknihu nelze uložit do formátu PDF