Art-D Grafický ateliér Černý

Book Maker

Program Book Maker (verze 7, 95.3MB) podporuje pouze operační systémy Windows. Aktuální verze programu je 2 roky stará.

Práce s programem Book Maker

Zvětšit

Po spuštění programu nás vytvořením fotoknihy provede přehledný průvodce, pomocí kterého zvolíme fotografie, jejich rozmístění, typ fotoknihy nebo motiv. Art-D Grafický ateliér Černý nabízí měkkou a pevnou vazbu fotoknihy ve formátech cca A5, A4 a A3. K vytvoření fotoknihy můžeme využít funkce automatického plnění, která automaticky vloží naše fotografie do fotoknihy. Program nabízí velké množství pozadí jednotlivých stran, nicméně pokud chceme pozadí vlastní, jednoduše na celou stránku vložíme fotografii. Na každou fotografii můžeme aplikovat rámeček z několika předdefinovaných šablon, vlastní rámeček si ale bohužel nevytvoříme. Velmi zajímavou funkcí je Opacita, česky řečeno průhlednost fotografie.

Nechybí ani možnost vložení velkého množství předdefinovaných klipartů, mezi kterými nechybí zvířátka, písmenka či barevné tvary. Mnoho uživatelů jistě ocení možnost rozmístění fotografií podle několika šablon. Rozmístění fotografií si lze upravit podle sebe po vložení do fotografií do fotoknihy.

U textu je možné zvolit písmo, velikost, barvu, řez, zarovnání, ale také odrážky, číslování a stínování, které zajistí dobrou čitelnost na různobarevném podkladu. Malou vadou na kráse je volba bílého písma, které na bílém editačním poli není vidět. Nechybí ani důležitá funkce krok zpět, pro kterou funguje klasická klávesová zkratka Ctrl+Z. Bohužel tato funkce ale nefunguje pro smazání strany fotoknihy.

Vkládání fotografií

Zvětšit

Z testovaných obrazových formátů (JPG, PNG, GIF, BMP a TIFF) podporuje program Book Maker pouze formáty JPG, BMP a TIFF. Pokud má fotografie příliš nízké rozlišení, program nás upozorní pomocí malé žluté vlaječky, případně větší červené vlaječky v případě extra špatné kvality fotografie. Při pokusu o vložení fotografie na pozadí přes celou dvoustranu program vyžadoval rozlišení fotografie okolo 10MPx. Program také znázorňuje oblast ve fotoknize, kde může dojít při tisku k ořezání fotografií. Všechny již vložené fotografie jsou označeny číslem, kolikrát se ve fotoknize nachází. Takže se nám nemůže stát, že vložíme jednu fotografií do fotoknihy víckrát než bychom chtěli.

V programu samozřejmě najdeme i klasické funkce pro úpravu fotografií jako např. úprava jasu a kontrastu, ořezání, otočení, ale i redukci červených očí či efekty, které fotografii zabarví do předdefinované barvy.

Vytvořenou fotoknihu je možné si prohlédnout v náhledu a lépe si tak představit, jak bude vypadat vytištěná fotokniha. Ukládání fotoknihy lze pouze v rámci programu, takže fotoknihu v elektronické podobě např. ve formátu PDF svým přátelům a známým poslat nemůžeme.

Výhody

- Možnost určit průhlednost fotografie
- Možnost vytvoření vlastní šablony pro rozmístění fotografií na stránce
- Velké množství efektů, rámečků, klipartů a pozadí

Nevýhody

- Mírně nepřehledný program, člověku déle trvá, než se zorientuje
- Nelze uložit fotoknihu do formátu PDF