CEWE Color

Program Můj fotosvět (verze 5.0.4, 152MB) existuje v několika verzích pod několika značkami. Podporuje jak Windows, tak Linux a MAC OS. Mezi obchodní značky patří Fotolab, Fotostar, Paradies Foto, Teta drogerie a Globus. Ve verzi programu pro Windows uživatel ze stránek nejprve stáhne instalátor (1.55MB), který poté stáhne z webu instalační balíčky programu (152MB).

Práce s programem Můj Fotosvět

Zvětšit

Po spuštění programu si z nabídky vybereme typ fotoknihy, který chceme vytvořit. Máme na výběr celkem z 8 typů fotoknih s různými vazbami, např. tvrdé a měkké, kožené, ale i fotosešit. K vytvoření fotoknihy můžeme využít přehledného průvodce, který nám s naplněním fotoknihy velice pomůže. Program nabízí velké množství přednastavených pozadí, na pozadí můžeme také umístit vlastní fotografii. Na každou fotografii lze aplikovat rámeček a nastavit stínování, nicméně šablony rámečků chybí. Můžeme také změnit tvar fotografie podle velkého množství předdefinovaných tvarů. Nechybí ani velké množství klipartů rozdělených dle témat. Mnoho uživatelů jistě ocení možnost rozmístění fotografií a textu podle velkého množství předdefinovaných šablon.
Při vkládání textu je možné zvolit písmo, velikost, řez, zarovnání, barvu písma i pozadí, ale i ohraničení písma, které zajistí dobrou čitelnost na různobarevném pozadí. Nicméně chybí možnost odrážek. Obrovskou nevýhodou je špatně fungující tlačítko Zpět, které velmi často způsobuje pád programu. Malou útěchou je funkce automatického obnovení fotoknihy, takže bychom o naši práci neměli přijít.

Vkládání fotografií

Zvětšit

Z testovaných obrazových formátů (JPG, PNG, GIF, BMP a TIF) podporuje program Můj fotosvět všechny formáty. Pokud použijeme fotografii s příliš nízkým rozlišením, program nás upozorní velkým červeným trojúhelníkem. Při pokusu o vložení fotografie na pozadí přes celou dvoustranu program nehlásil příliš nízkou kvalitu fotografie ani při rozlišení 6MPx. Program nás po celou dobu zásobuje různými informacemi a tipy při tvorbě fotoknihy, upozorňuje také na možnost ořezu při umístění fotografie příliš do kraje. Všechny jich vložené fotografie jsou označeny, takže se nám nemůže stát, že vložíme jednu fotografii víckrát.

Program disponuje velkou řadou funkcí pro úpravu fotografie, např. změna kontrastu, zabarvení, ořezání nebo otočení. Nechybí ani možnost redukce červených očí. Na své si přijdou i pokročilejší uživatelé, program nabízí velkou řadu efektů jako např. olejomalba, koláž, reliéf apod. Kdykoliv během práce s programem je možné změnit typ vazby fotoknihy nebo počet stran.
Ukládání fotoknihy je možné pouze v jednom jediném formátu MCF, takže fotoknihu v elektronické podobě např. ve formátu PDF neuložíme.

Výhody

- Velmi propracovaný program pro tvorbu fotoknihy
- Velké množství funkcí a možností pro definování vlastního vzhledu fotoknihy
- Inspiraci lze získat z velkého množství fotoknih umístěných na webu výrobce

Nevýhody

- Použitím tlačítka Zpět program většinou spadne (pod OS Windows)
- Nelze uložit fotoknihu do formátu PDF