Happy Foto

Nejprve se podíváme na program, ve kterém kompletní fotoknihu vytvoříme. Jedná se o HF Designer (verze 4.4, 147MB) určený pro Windows. Happy Foto také nabízí verzi programu pro iPad.

Práce s programem HF Designer

Zvětšit

Po spuštění programu si z přehledné nabídky můžeme vybrat typ fotoknihy, Happy Foto jich nabízí velké množství od pevné lepené vazby přes drátkovou až ke kroužkové.K vytvoření fotoknihy můžeme využít funkci automatického plnění, která automaticky rozmístí vybrané fotografie do fotoknihy. Program nabízí velké množství pozadí stran, nicméně schází možnost zvolit si pozadí vlastní. Jedinou možností je tak překrýt pozadí vlastní fotografií na celou stránku. Na každou fotografii můžeme aplikovat rámeček z několika předdefinovaných šablon či motivů, vlastní rámeček si ale bohužel nevytvoříme.
Nechybí ani několik klipartů, které se budou hodit zejména při tvorbě dětské fotoknihy. Mnoho uživatelů jistě ocení možnost rozmístění fotografií a textu podle několika šablon, které ovšem nelze upravovat.
U textu je možné zvolit písmo, velikost, barvu, řez, zarovnání, ale také odrážky. Malou vadou na kráse je volba bílého písma, které na bílém editačním poli není vidět. Také chybí možnost ohraničení či stínování písma, které zajistí jeho bezproblémovou čitelnost i na různobarevném podkladu. Na druhou stranu umožňuje program HF Designer vložení několika klipartů, které jsou částečně průhledné a ztmavují tak pozadí fotografie. Nechybí ani důležitá funkce krok zpět, pro kterou ale nefunguje klasická klávesová zkratka Ctrl+Z.

Vkládání fotografií

Zvětšit

Z testovaných obrazových formátů (JPG, PNG, GIF, BMP a TIFF) podporuje program HF Designer pouze formát JPG. Pokud má fotografie příliš nízké rozlišení, program nás upozorní pomocí malého žlutého vykřičníku. Při pokusu o vložení fotografie na pozadí přes celou dvoustranu program vyžadoval rozlišení fotografie okolo 8MPx. Pokud vytváříme fotoknihu deLUXE tisknutou na fotopapír, program vyžaduje fotografii s 16MPx. Program také znázorňuje oblast ve fotoknize, kde může dojít při tisku k ořezání fotografií. Všechny již vložené fotografie jsou označeny, takže se nám nemůže stát, že vložíme jednu fotografií do fotoknihy víckrát.

V programu samozřejmě najdeme i klasické funkce pro úpravu fotografií jako např. úprava jasu a kontrastu, ořezání, otočení, ale i redukci červených očí či efekty typu sépie, černobílá fotografie, negativ apod. Příjemnou funkcí programu je možnost konvertování mezi různými typy fotoknih. Pokud si tedy přejeme z drátkové vazby vytvořit např. kroužkovou, pro HF Designer to není žádný problém, avšak konverze mezi klasickou fotoknihou a deLUXE není možná.

Vytvořenou fotoknihu je možné si prohlédnout jak ve 3D, tak ve 2D náhledu a lépe si tak představit, jak bude vypadat vytištěná fotokniha. Ukládání fotoknihy lze pouze v jednom jediném formátu PBF, takže fotoknihu v elektronické podobě např. ve formátu PDF svým přátelům a známým poslat nemůžeme.

Výhody

- Snadné a rychlé ovládání
- Velké množství funkcí a možností pro definování vlastního vzhledu fotoknihy
- Ukázky fotoknih na webu výrobce

Nevýhody

- Chybí funkce pro ohraničení nebo stínování textu pro lepší čitelnost
- Podporuje pouze formát JPG
- Nelze uložit fotoknihu do formátu PDF
- Poplatky navíc za poštovné a balné, za objednávku fotoknih, za objednávku fotografií