AXIO Kodak Express

Firma AXIO Kodak express nabízí program ClixxPixx Design Suite (verze 4.50.04, 21.5MB) určený pro Windows. Dále je možnost sestavit fotoknihu online na webu fotodarky.cz, nicméně tuto možnost testovat nebudeme.

Práce s programem ClixxPixx Design Suite

Zvětšit

Po spuštění programu si můžeme vybrat o jaký rozměr fotoknihy máme zájem. Máme na výběr z nabídky fotoknih s kroužkovou a knižní vazbou s tvrdým nebo měkkým fotopapírem. Práce s programem je velmi jednoduchá a intuitivní. Na výběr máme z několika předdefinovaných pozadí stran fotoknihy a je možné vložit na pozadí i vlastní fotografii. Obrovskou nevýhodou tohoto programu je omezená manipulace s fotografiemi, které se vkládají pouze pomocí předdefinovaných šablon. Šablon je sice velké množství, ale uživatel nemá možnost zvolit si vlastní uspořádání fotografií na stránce.

Na každou fotografii můžeme aplikovat vlastní rámeček, tedy navolit barvu a šířku. Chybí šablona s různými tvary rámečku. K fotografii je také možné vytvořit stín a navolit odsazení a průhlednost rámečku. Fotografie lze standardně upravovat, nastavovat jas, kontrast, odstín, převádět fotografii do stupňů šedi či různě zabarvovat. Nechybí ani funkce redukce červených očí. Fotografii lze také různě natáčet, ale ukotvení rámečku v šabloně je pevné.
Vkládání textu do fotoknihy je velice příjemné. Oproti fotografiím lze text libovolně přemisťovat a natáčet. U textu lze zvolit písmo, velikost, řez, vertikální i horizontální zarovnání a hlavně stínování, které zaručí viditelnost textu i na různobarevném podkladu. U textu chybí možnost zvolit odrážky.

Vkládání fotografií

Zvětšit

Z testovaných obrazových formátů (JPG, PNG, GIF, BMP a TIFF) podporuje program ClixxPixx Design Suite všechny formáty. Ikonka semaforu, která indikuje kvalitu fotografií a jejich rozlišení, by mohla být lépe vidět a na nízkou kvalitu uživatele lépe upozorňovat. Vložení fotografie na pozadí přes celou dvoustranu v rozlišení 16MPx a bitovou hloubkou 192dpi bylo ohodnoceno oranžovým světlem na semaforu, zelené světlo svítí při hloubce 200dpi a více.
Díky pevným šablonám nelze umístit fotografie příliš do kraje, a proto nedochází k ořezu fotografií při tisku. Všechny vložené fotografie jsou označeny, takže riziko vložení jedné fotografie dvakrát je minimalizováno.
Vytvořenou fotoknihu je možné si prohlédnout ve zvětšeném náhledu a lépe si tak představit vytištěnou fotoknihu. Fotoknihu můžeme uložit v jednom jediném formátu PMP. Ukládání fotoknihy do formátu PDF chybí.

Výhody

- Snadné a rychlé ovládání, vhodné pro začátečníky
- Možnost vložení stínovaného písma a jeho zviditelnění na různobarevném pozadí
- Podpora všech nejběžnějších obrazových formátů

Nevýhody

- Fixní rozmístění fotografií dle přednastavených šablon
- Omezené možnosti otáčení fotografie
- Nelze zmenšit nebo zvětšit fotografii, vše je závislé na zvolené šabloně, kterou nelze upravit
- Nelze uložit fotoknihu do formátu PDF