Rajčatová fotokniha

Online aplikace na webu rajce.net, který je známý jako online album pro sdílení fotografií, nabízí svým uživatelům vytvoření fotoknihy. Protože jde o online aplikaci, její funkce a možnosti se zdaleka nedají srovnávat s klasickými programy, ale i tak není k zahození. Na webu lze najít i detailní návod jak fotoknihu vytvořit.

Práce s aplikací Rajčatová fotokniha

Zvětšit

Na výběr máme ze dvou různých fotoknih: malá kniha a velká kniha. Malá kniha má měkkou papírovou vazbu, velké kniha tvrdou deskovou.

Nejprve vybereme fotografie, které chceme do fotoknihy vložit. Pomocí tlačítka vpravo na dolním panelu vybíráme buď fotografie z počítače nebo fotografie z online alba na rajčeti. Fotografie se nahrají do aplikace a my je poté můžeme intuitivně vkládat do fotoknihy. Máme na výběr z několika přednastavených stylů fotoknih, které změní pozadí stran.

Na jednu stránku můžeme vložit jednu až čtyři fotografie ve třech možných rozměrech: malou, velkou na střed stránky nebo přes celou stránku. V případě prvních dvou možností můžeme pod fotografii vložit krátký popisek, který se vejde pouze na jeden řádek. U popisku si lze vybrat celkem ze tří různých písem. Jedinou funkcí pro úpravu fotografií je výřez, pomocí kterého můžeme fotografii ořezat. Naštěstí nechybí tlačítka Zpět a Znovu, která se vždy hodí.

Nečekejte zázraky

Zvětšit

Na první stránce fotoknihy nelze vkládat fotografii, nýbrž pouze text opět nepřesahující jeden řádek. Po vložení delšího textu přesahující stránku fotoknihy se aplikace tvářila, že je vše v pořádku. Teprve se změnou písma se objevil červený trojúhelník s hláškou, že písmo přesahuje stránku fotoknihy.

Pokud je ve fotoknize fotografie na výšku, aplikace ji deformuje. Toto je rozhodně veliká chyba, která velmi kazí celkový dojem, protože fotografie na výšku do ní bez deformace vložit nelze.

Výhody

- Údajně nejlevnější fotokniha na internetu, cenu si lze vypočítat
- Velmi jednoduchá aplikace, pomocí které si nakliká fotoknihu snad každý

Nevýhody

- Nelze vložit fotografii na výšku (deformuje se)
- Popisky lze vložit ve velmi omezené míře a pouze na jeden řádek
- Velmi omezené možnosti při tvorbě fotoknihy
- Online aplikace má ještě spoustu nedodělků