Redukce červených očí

Zvětšit

Při tvorbě fotoknihy se jistě každý z nás už setkal s problémem červených očí. V tomto článku se podíváme na to, jak se červených očí snadno a rychle zbavit. Poslouží nám k tomu freeware Photo Filtre a zabudované korekce červených očí v programech pro tvorbu fotoknih od různých společností.

Na obrázku můžeme vidět pravé oko před úpravou a levé ok po úpravě v programu Photo Filtre. Ano, určitě lze docílit i mnohem lepších výsledků např. pomocí specializovaných programů nebo profesionálních úprav pomoc Photoshopu, ale nás zajímá rychlá a efektivní úprava pomocí programů, které máme při tvorbě fotoknihy k dispozici.

Práce s programem Photo Filtre

Zvětšit

Nejprve se podíváme na nástroje v liště vpravo. Vybereme nástroj Elipsa (Ellipse) a označíme místo v oku, které chceme upravit. Aby se nám lépe pracovalo, můžeme si fotografii přiblížit např. kolečkem myši, klávesami +- nebo lupou v horní liště nástrojů.

Když máme vybranou oblast červeného oka, použijeme nástroj snížení saturace (Saturation) v horní nástrojové liště. Tímto odstraníme výraznou červenou barvu z oka. Nyní vybranou oblast v oku trochu zmenšíme, aby nezasahovala do okrajů, a použijeme další nástroj zvýšení kontrastu (Contrast) a zvýšení gama korekce (Gama corect). Tímto docílíme tmavého odstínu oka. Posledním nástrojem, který najdeme v menu po kliknutí pravým tlačítkem do vybrané oblasti., je nástroj Obrys a výplň (Stroke and fill). Nás konkrétně zajímá výplň. Zvolíme barvu výplně podle barvy oka, nejlépe tmavě hnědou nebo tmavě modrou a nastavíme průhlednost (opacity) na 15 - 20 procent. Pomocí tlačítka náhled (preview) můžeme kontrolovat výsledný obraz. Tímto způsobem docílíme obarvení tmavého odstínu oka tak, aby byl efekt přirozený a grafický zásah do fotografie nebyl poznat.

Redukce červených očí v programu HF Designer

Zvětšit

Pro porovnání výsledku si zkusíme redukci červených očí přímo v programu HF Designer od Happyfota. Editor obrázků vyvoláme dvojklikem na fotografii vloženou ve fotoknize. V levém sloupečku vybereme možnost Redukce červených očí a po přiblížení obrázku tažením myši označíme oblast červeného oka. Poté klikneme na tlačítko Smazat, čímž nám program redukuje červené oko. Výsledek, který je vidět na obrázku, nevypadá moc hezky. Na druhou stranu je zřejmě pro fotoknihu postačující, pokud se nejedná o fotografii na celou stránku.

Redukce červených očí v programu Můj Fotosvět

Zvětšit

Redukci červených očí nabízí i program Můj Fotosvět od společnosti CEWE Color. Po dvojkliku na jakoukoliv fotografii vloženou ve fotoknize se nám otevře editor, ve kterém je možné provádět redukci červených očí. Zvolíme tedy nástroj Korekce červených očí. Máme na výběr opravit celou fotografii, vybranou část fotografie nebo vybrat bod. Při testu se povedla redukce červeného oka pouze pomocí vybraného bodu. Výsledek, který je vidět na obrázku, není opět příliš uspokojivý, nicméně pro fotoknihu zřejmě dostatečný.

Redukce červených očí v programu ClixxPixx

Zvětšit

Trochu složitější způsob redukce červených očí používá program ClixxPixx od firmy AXIO Kodak Express. Po vložení fotografie do fotoknihy a vyvolání menu pomocí pravého tlačítka zvolíme možnost Redukce červených očí. Otevře se nám editor, ve kterém pomocí ikonek v dolní liště zvolíme velikost nástroje pro redukci červených očí a můžeme se pustit do práce. Červené oči si jednoduše přemalujeme sami. Tento způsob korekce vyžaduje poněkud větší přesnost tahů myši. Výsledek opět příliš neoslní, nicméně je zřejmě dostatečný.

Redukce červených očí v programu Book Maker

Zvětšit

S červenýma očima si poradí i program Book Maker od společnosti Art-D Grafický ateliér Černý. Po vyvolání menu pravým tlačítkem myši nad kteroukoliv fotografií ve fotoknize vybereme možnost Speciální efekty a poté Červené oči. Otevře se okno, ve kterém vybereme obličej, který chceme upravovat. Pokud ovšem vybereme celý obličej, jak nám program doporučuje, může se objevit hláška, že zpracování bude trval dlouhou dobu. Vybereme tedy pouze oko, které chceme upravit a necháme program úpravu provést. V našem testu ovšem v žádné korekci červených očí nedošlo, proto jsme využili možnosti ruční korekce. Jedná se o "klikátko", kde si člověk procvičí prsty klikáním na myš. Musíme totiž pomocí kurzoru myši "oklikat" celé oko tak, abychom byli s výsledkem spokojení. Program nám nabízí zvolit citlivost a úroveň červené barvy. Můžeme tedy klikat a klikat, dokud nebudeme s výsledkem spokojeni. Výsledná korekce červených očí je vidět na obrázku, výsledek se kvalitou příliš neliší od ostatních programů pro tvorbu fotoknih.